czwartek, 19 września 2013

Energooszczędność, bezpieczeństwo, komfort - nowa jakość sterowania Twoim domem

Każdy z nas budując swój własny dom chciałby, aby koszty związane z jego utrzymaniem były możliwie najniższe, a przebywanie w nim zapewniało poczucie bezpieczeństwa oraz  komfort dla jego domowników. Budownictwo pasywne jest  odpowiedzią na rosnące wymagania w dziedzinie energooszczędności oraz ekologii. Stosowane w nim nowoczesne materiały oraz technologie sprzyjają ograniczeniu strat ciepła oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Aby możliwe było osiągnięcie pełnego sukcesu w parze z technologiami budownictwa pasywnego powinny iść systemy sterujące pracą wszystkich urządzeń oraz obiektów znajdujących się w budynku.

Wyposażenie domu pasywnego w urządzenia automatyki budynkowej, a w konsekwencji stworzenie z niego inteligentnego domu pozwala na jeszcze większe ograniczenie zużycia energii przy jednoczesnym podniesieniu bezpieczeństwa oraz komfortu jego użytkowania. Wyposażenie domu w tzw. inteligentną instalację pozwala nam na sterowanie ogrzewaniem w sposób niezależny dla każdego pomieszczenia. Umożliwia to utrzymywanie komfortowej temperatury wszędzie tam, gdzie w danym momencie przebywamy oraz obniżenie jej w pomieszczeniach w których nas nie ma, co wpływa pozytywnie na ograniczenie kosztów ogrzewania. Automatyczne sterowanie oświetleniem wykorzystujące informacje o porze dnia, obecności domowników, jasności w pomieszczeniu, sygnałów z klawiszy i dowolnie programowalnej logiki pozwala wyeliminować  marnowanie energii elektrycznej na świecenie światła tam, gdzie nie jest to potrzebne oraz włączenie go w miejscu, gdzie jest to wymagane dla zapewnienia zdrowych warunków dla naszych oczu. Sterowanie roletami i żaluzjami umożliwia nam optymalne wykorzystanie energii słonecznej do nagrzewania pomieszczeń w zimowe słoneczne dni, a także zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń w lecie. 

Integracja systemu automatyki ze źródłami energii odnawialnej pozwala optymalnie sterować urządzeniami ją pozyskującymi, a zastosowanie liczników energii elektrycznej w połączeniu z wizualizacją systemu wykorzystującą panele dotykowego, Licznik zużycia energii elektrycznej ABB. Dzięki monitorowaniu zużycia energii elektrycznej jesteśmy w stanie znaleźć tzw. "cichych prądożerców" komputery lub urządzenia mobilne, umożliwia nam zidentyfikowanie "cichych prądożerców" występujących w naszym domu. Inteligentny dom to także inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Dzięki możliwości sterowania gniazdami elektrycznymi wychodząc z domu mamy pewność, że żelazko i kuchenka są wyłączone, a automatyczne wyłączenie urządzeń pozostających w trybie StandBy dodatkowo wpływa pozytywnie na zawartość naszego portfela. Inteligentna instalacja pozwala nam także automatycznie zamknąć główny zawór wody, zamknąć bramy, uzbroić alarm oraz sprawdzić czy wszystkie okna są zamknięte. Ze względu na to, że sterowanie systemem odbywa się z wykorzystaniem obwodów o bezpiecznym napięciu 24V, eliminujemy ryzyko porażenia prądem na skutek np. dotknięcia włącznika światła mokrą ręką. Takie rozwiązanie umożliwia nam montaż klawiszy ściennych nawet w miejscach narażonych na kontakt z wodą takich jak ściana koło wanny lub prysznica. Inteligentny dom to także podniesienie komfortu naszego życia

Sterowanie domem za pomocą urządzeń mobilnych lub komputera także przez Internet, możliwość konfigurowania scen uruchamiających stosowne oświetlenie oraz urządzenia audio-wizualne za pomocą jednego klawisza, słuchanie ulubionej muzyki w dowolnym miejscu domu bez konieczności wyposażania każdego z pomieszczeń w sprzęt za sprawą centralnego systemu dystrybucji muzyki multiroom – to tylko nieliczne możliwości jakie drzemią w inteligentnych instalacjach.

Wszystkie te funkcje i wiele innych zintegrowane w jeden spójny system umożliwiają łatwe i przejrzyste sterowanie urządzeniami, w które wyposażymy nasz dom pasywny. Poznaj nową jakość sterowania domem i zapomnij o dziesiątkach klawiszy, manipulatorów oraz pilotów utrudniających korzystanie z systemów oraz urządzeń które z założenia miały ułatwiać nam życie, a w praktyce okazały się nietrafioną inwestycją. Inteligentne instalacje coraz częściej goszczą w naszych domach, a za sprawą rosnącej konkurencji wśród producentów automatyki budynkowej oraz odpowiedniemu doborowi urządzeń ich ceny są dostępne dla coraz szerszej grupy odbiorców.

Autor:
Paweł Skowron
Inżynier systemów automatyki budynkowej
IQ-Building Inteligentne Instalacje Budynkowe
www.iq-building.com.pl


Od redakcji bloga: IQ-Building Inteligentne Instalacje Budynkowe jest naszym partnerem branżowym. Podejmując współpracę z Solus Solution możesz liczyć na korzystne cenowo inteligentne rozwiązania do swojego domu.