wtorek, 14 stycznia 2014

Czym jest dom pasywny? Krótka definicja.

Koncepcja domu pasywnego została stworzona w Niemczech w Instytucie Budownictwa Pasywnego w Darmstadt. Definicję domu pasywnego ukuł dr. Wolfgang Feist z Instytutu w Darmstadt:
Dom pasywny jest budynkiem o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania – 15 kWh/m2/rok, w którym komfort cieplny zapewniony jest dzięki wykorzystaniu pasywnych źródeł ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, promieniowanie słoneczne) oraz radykalnemu zmniejszeniu strat ciepła związanego z przenikaniem przez ściany i na wentylację (odzysk ciepła w systemie wentylacji). Dzięki temu budynek nie potrzebuje konwencjonalnych grzejników a niezbędna ilość ciepła jest dostarczana przez dogrzewanie powietrza wentylacyjnego.Innymi słowy, dom pasywny jest takim budynkiem, którego zapotrzebowanie na energię cieplną, wynoszące 15 kWh/m2/rok odpowiada zużyciu 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na m2. Mając dom pasywny o powierzchni 100 m2 zużyjemy rocznie 150 litrów oleju opałowego lub 150 litrów gazu ziemnego. 

W polskich warunkach dom pasywny można uzupełnić o dodatkowe źródło ogrzewania. Warto także rozważyć wykonanie instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii do produkcji prądu np. panele fotowoltaiczne.

Co powiesz na posiadanie domu pasywnego? Jeśli planujesz budowę własnego domu, to czy nie warto pomyśleć już teraz o projekcie domu pasywnego?

Począwszy od 2013 roku można się starać o dotacje do budowy domu pasywnego lub domu energooszczędnego z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Pisaliśmy o tym w tym artykule.

Masz pytania, wątpliwości? Napisz to nas!