niedziela, 6 kwietnia 2014

Rozplanowanie okien a efektywność energetyczna budynku. W jaki sposób wykorzystać okna do zwiększenia energooszczędności domu?

Jedną z zasad projektowania budynków energooszczędnych (mieszkalnych, biurowych, usługowych) jest odpowiednie rozplanowanie okien na poszczególnych fasadach: północnej, wschodniej, południowej i zachodniej. Umożliwia to optymalne wykorzystanie energii słonecznej, w tym naturalnego światła. Sprzyja to zwiększeniu efektywności energetycznej budynku.

Największe przeszklenia warto zaprojektować na południowej fasadzie. Ktoś może spytać dlaczego?


Bez względu na porę roku elewacja południowa jest zawsze najlepiej oświetlona. Stąd też warto przewidzieć w projekcie domu duże przeszklenia wykorzystujące nasłonecznienie w postaci naturalnego światła i energii cieplnej ogrzewającej wnętrze pomieszczeń. Powyższy rysunek zwraca uwagę jeden ważny aspekt nasłonecznienia, który często umyka inwestorom. Otóż ilość naturalnego światła, które przenika do wnętrza domu zależy od pory roku oraz pory dnia. Kąt padania promieni słonecznych na fasadę budynku jest zróżnicowany w zależności od pory roku. Jest to jeszcze jeden czynnik przemawiający na korzyść przeszkleń od strony południowej domu.

Przekrój okna firmy Internorm

A co z pozostałymi elewacjami? Pomieszczenia od wschodu są dobrze naświetlone, ogrzane rankiem i w godzinach przedpołudniowych. Około południa promienie słoneczne skupią się na południowej elewacji. Od strony wschodniej natomiast zrobi się nieco chłodniej. Możemy tutaj przewidzieć mniej przeszkleń pomieszczeń, które nie są zbyt często używane w ciągu dnia - np. sypialnie. Z kolei elewacja zachodnia razem z elewacją południową zapewnia w ciągu dnia, zwłaszcza w godzinach popołudniowych intensywne i głębokie nasłonecznienie. Sprzyja to usytuowaniu w tej części domu tzw. pomieszczeń dziennych. Pozostała nam elewacja północna. Z racji ograniczonego dostępu promieni słonecznych dajemy najmniejsze przeszklenia. W tej części budynku umieszczamy kuchnię, spiżarnię, pomieszczenia gospodarcze.Projektując przeszklenia zwróćmy uwagę, aby zastosować energooszczędne lub pasywne okna o podwyższonej izolacyjności termicznej. Okna energooszczędne i pasywne cechuje niski współczynnik przenikania ciepła.

Odpowiednie stosowanie przeszkleń wraz z energooszczędną stolarką okienną i drzwiową jest istotnym elementem projektowania domów energooszczędnych, domów pasywnych. Czy myślałaś lub myślałeś o zaprojektowaniu i zbudowaniu domu energooszczędnego lub domu pasywnego? Jeśli tak, kliknij tutaj: PROJEKTY DOMÓW.

Masz pytania, wątpliwości? A może chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami z innymi czytelnikami bloga? Zapraszamy do komentowania.

Zapraszamy także do kontaktu z redakcją!